DJ na Twoją imprezę, wesele – Poznań – wielkopolska. DJ Poznań

Wybór miejsc dla gości weselnych

Co jest jednym z największych dylematów Młodej Pary? Wybór sukienki? Piosenki do pierwszego tańca? A może menu? To również! Ale nie lada problemem jest to, w jaki sposób usadowić gości przy stolikach. Rodzinne animozje, ukryte konflikty czy nie wypowiedziane na głos żale, mogą skutecznie zniechęcić do zabawy lub stać się powodem częstszego zaglądania do kieliszka. Dobra znajomość rodziny oraz stosunków, które w niej panują, jest kluczem do stworzenia takiego układu miejsc dla gości, który zadowoli większość zaproszonych na wesele osób.

DJ Poznań radzi: unikajcie sytuacji konfliktowych

To nadrzędna zasada, którą powinny się kierować Młode Pary szukające miejsc dla swoich gości. Wiedząc że pewien wujek nie lub innej cioci, lepiej nie sadzać ich blisko siebie. Zachowanie pomiędzy nimi odpowiednio dużego dystansu zmniejsza szansę na wystąpienie sytuacji konfliktowych. Pamiętajcie również o to, że po kilku kieliszkach może być o nie łatwiej, niż kiedy rozum pracuje na trzeźwo. Możecie uważać że to nie wasz problem, ale ewentualne nieporozumienia i zły humor gości będzie mieć negatywny wpływ na wasze samopoczucie. Może doprowadzić do tego, że dzień ślubu i wesela zamiast kojarzyć wam się radośnie, będzie utożsamiany z kłótniami i nieporozumieniami.

DJ na wesele a hierarchia ważności

Kolejne zagadnienie dotyczy tego, kto powinien siedzieć przy prezydialnym stole. Jest to najważniejsze miejsce podczas wesela. Stolik, przy którym zasiada młoda para wraz ze swoim rodzicami. Wydawać by się mogło, że pod tym kątem nie może dochodzić do nieporozumień i wątpliwości. Ale co w przypadku, jeśli rodzice pana młodego lub młodej pary są rozwiedzeni i mają nowych partnerów? Kto zatem powinien siedzieć przy stole prezydialnym? Na bazie swojego wieloletniego doświadczenia możemy doradzić, że warto w tym dniu zakopać ewentualny topór wojenny (jeśli istnieje) i aby byli małżonkowie pogodzili się i wspólnie usiedli koło swojego dziecka. Będzie to na pewno elegancki wyraz szacunku dla młodej pary, jak i wszystkich zgromadzonych gości. Jeżeli z jakichś powodów młoda para nie chce siedzieć z rodzicami lub po prostu już ich nie ma, miejsce przy ich boku mogą, a nawet powinni zająć świadkowie. Pamiętajcie, że to jednak wasz dzień i to wy decydujecie o tym, kto dostąpi zaszczytu siedzenia przy Waszym boku.

Ważne informacje:

  • Po prawej stronie pana młodego zasiada pani młoda,

  • Przy stole prezydialnym stosujemy naprzemienne usadowienie, czyli z drugiej strony pana młodego siada jego mama, a następnie tata lub świadkowa i jej osoba towarzysząca. Wg analogicznego schematu sadzamy osoby obok pani młodej.

Wesele – gdzie postawić stół prezydialny?

To kolejne wydaje się proste pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Stół prezydialny nie może znajdować się w przypadkowym miejscu. Nadrzędną zasadą przy wyborze lokalizacji dla niego jest to, aby każdy z gości mógł złapać kontakt wzrokowy z osobami siedzącymi przy takim stole. Nie należy zatem chować go za filarami lub innymi przegrodami. Nie wolno również ustawiać stolików gości za stołem prezydialnym, tak aby młoda para miała gości „za plecami”. Pełnią oni bowiem rolę gospodarzy wesela i swoim zachowaniem koniecznie powinni oddawać szacunek gościom.

Stoły na wesele – okrągłe czy prostokątne?

Organizując wesele na sali lub w restauracji, młoda para często spotyka się z pytaniem, jaki kształt stołów preferuje. Czy mają to być stoły prostokątne, ułożone np. w podkowę, czy mogą jednak to być stoły okrągłe. Jakie zdanie ma na ten temat DJ na wesele?

  • Stoły okrągłe – wiele osób jest zdania że wybór okrągłych stołów nie jest dobry. Dlaczego? Ponieważ twierdzą że zmieści się przy nich mniej gości i będzie im trudno ze sobą rozmawiać. To nie prawda. Przy okrągłym stoliku, zależnie od jego wielkości, może jednocześnie siedzieć od 6 do nawet 12 osób. Optymalnym wyborem jest jednak 8 osób. Bez przeszkód mogą one ze sobą rozmawiać, podobnie jak z osobami siedzącymi przy stolikach obok. Wystarczy tylko odchylić się w prawo, lewo lub do tyłu. Stoliki okrągłe są również polecane wtedy, kiedy wesele jest organizowane na mniejszą ilość gości. Pozwalają wówczas optycznie zapełnić salę, co korzystnie wpływa na samopoczucie gości.
  • Stoły prostokątne – jest to klasyczny wybór, polecany wtedy, kiedy na wesele ma się bawić więcej gości. Stoliki prostokątne można ustawiać w kształt podkowy lub litery E, tak aby optymalnie wypełnić nimi całą powierzchnię sali i pomieścić wszystkich gości. Wbrew pozorom, siedząc przy stoliku prostokątnym, goście mogą wygodnie rozmawiać z taką samą ilością osób, jak ci usadowieni przy stoliku okrągłym. Komfortowo prowadzona rozmowa może być z 3 osobami siedzącymi przed nami oraz dwoma po bokach. Odchylając się do tyłu, rozmawiać możemy z siedzącymi za nami.

Osoby starsze na weselu

Na weselach nie brakuje również osób w nieco starszym wieku. Z uwagi na możliwe problemy ze słuchem, warto rozważnie wybrać dla nich miejsca. Przede wszystkim powinny to być stoliki oddalone od źródeł dźwięku. Płynącą z nich głośna muzyka może skutecznie uniemożliwiać komfortowe prowadzenie rozmowy, a tym samym wpływać na niezadowolenie z zabawy. Ważne jest również umieszczenie przy tym samym stoliku osób w podobnym wieku, z którymi łatwiej jest znaleźć wspólny temat do rozmowy.

Scroll to Top